Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Kolejny nasz postulat: Wrocław dla wrocławian, nie dla deweloperów.

Kolejny nasz postulat:

Wrocław dla wrocławian, nie dla deweloperów.

SLD chce, aby Wrocław był miastem nowoczesnym i zrównoważonym również pod względem urbanistycznym. Miastem, gdzie odległości między domem, miejscem pracy, nauki, wypoczynku albo usług będą niewielkie.
Dotychczasowa chaotyczna polityka urbanistyczna spowodowała rozlewanie się miasta. Brak presji na deweloperów, nieprzyszłościowe planowanie przestrzenne lub wręcz jego brak spowodowały, że wiele – szczególnie nowych i oddalonych od centrum miasta – osiedli pozbawione jest koniecznej infrastruktury, również tej społecznej (przedszkola, żłobki, place zabaw). Są jak betonowe pustynie. Budowanie kolejnych osiedli mieszkaniowych na obrzeżach miasta generuje kolejne koszty doprowadzenia w te rejony infrastruktury zarówno technicznej, jak i drogowej.

Dlatego proponujemy:

1. Najpierw infrastruktura, potem budowa. Trzeba zakończyć chaotyczny etap budowania Wrocławia. Niedopuszczalne jest dalsze powstawanie osiedli bez odpowiednio zaplanowanej przestrzeni będącej efektem spojrzeniem na obszar. SLD proponuje najpierw tworzyć infrastrukturę, potem domy. Najpierw infrastruktura drogowa wsparta komunikacją miejską, infrastruktura społeczna - szkoły, przedszkola, żłobki i placów zabaw. Magistrat musi prowadzić działania „miastotwórcze”.

2. 100 % planów miejscowych. Brak planów miejscowych wstrzymuje prawidłowy rozwój miasta, zniechęca inwestorów zagranicznych, dla których wydawane nagminnie warunki zabudowy są niezrozumiałe. Wrocław nie może swojej polityki przestrzennej opierać na studium uwarunkowań przestrzennych przyjętym przez Radę Miejską, ponieważ studium nie jest obowiązującym aktem prawa miejscowego. W praktyce oznacza to dalsze wydawanie pozwoleń na budowę na podstawie uzyskiwanych warunków zabudowy. Obecnie tylko 57% powierzchni Wrocławia jest objęta Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) - z tymi, które są aktualnie w opracowaniu, odsetek ten wynosi 60,3%.

3. Kreowanie centrów lokalnych. Każde osiedle powinno mieć swoje lokalne centrum społeczne. Miejsce handlu, skupisko drobnych usług, kawiarni itp. Dziś taką funkcję na nowych osiedlach spełniają markety. Galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zabijają miejskość. SLD chce całkowitej zmiany dotychczasowej polityki miasta w tym obszarze. Chcemy wspierania lokalnych ośrodków i lokalnej przedsiębiorczości.

4. Budownictwo jednorodzinne. Ekspansja budownictwa wielorodzinnego na obszarach typowych dla zabudowy jednorodzinnej obniża jakość życia. Wpływa też na ceny nieruchomości. Niedopuszczalne jest budowanie bloków za oknami domów jednorodzinnych, czego przykładem jest urbanistyczny chaos na osiedlach np. Wojszyce, Ołtaszyn.

5. Reorganizacja urzędu. Chcemy ułatwień dla wrocławian i inwestorów, likwidacji zbędnej biurokracji przy aktach notarialnych. SLD proponuje wprowadzenie możliwości elektronicznego pobierania dokumentów ze strony www Urzędu Miejskiego.

6. Wrocławskie centrum zrównoważonego rozwoju. Chcemy stworzyć na Placu Społecznym wizytówkę nowoczesnego i zrównoważonego Wrocławia. To nowe spojrzenie na jeden z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w mieście, które zakłada połączenie wysokiej zabudowy z nasadzeniami drzew i krzewów, park na dachu, centrum naukowe oraz przestrzeń dla drobnego wrocławskiego biznesu.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem